طرح درس سیزدهم علوم ششم ابتدایی"سالم بمانیم" - مریم پارسایی
عنوان درس: سالم بمانیم
/ کتاب: علوم تجربی / پایه: ششم /
زمان پیش بینی شده: 45دقیقه
روش تدریس: کاوشگری
اهداف کلی:
سالم بمانیم
اهداف جزئی:
1-با بیماری های واگیر دار و عوامل موثر در بروز آنها آشنا شوند.
2-با ذکر مثال هایی راههای پیشگیری از بیماری های واگیردار را بیان کنند.
3-سدهای دفاعی بدن را بشناسند.
اهداف رفتاری:
1-بیماری های واگیردار و عوامل موثر در بروز آنها را بگویند.
2-مثال هایی از بیماری های واگیردار بیان کند.
3-بتوانند از خود در برابر بیماری های واگیردار محافظت کنند.
4-بتواند واگیردار بودن بیماری ها را تشخیص دهد.
5-رفتار های سالم برای جلوگیری از بیماری ها اتخاذ کند.
6-سدهای دفاعی بدن و اهمیت آنها را بیان کند.
مواد و وسایل آموزشی:
فیلم و انیمیشن مربوط به بیماری های واگیردار،راه های انتقال میکروب به بدن و چگونگی بیگانه خواری گلبول های سفید.
رفتار ورودی:(4دقیقه)
معلم وارد کلاس میشود وبا دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کند.(گروه بندی از قبل انجام شده و گروه ها در جا های خود نشسته اند) سرگروه ها حضور و غیاب را انجام می دهند.
ارزشیابی آغازین:(5 دقیقه)
ابتدا معلم یا سرگروه تکالیف جلسه قبل را کنترل کرده و تمرین ها توسط دانش آموزان یا معلم حل میشود.
ارزشیابی تشخیصی:(4 دقیقه)
1-میکروب چیست؟
2-ویروس چیست؟
3-ویروس در کجا زندگی می کند؟
4-راههای دفاع بدن را نام ببرید؟
5- گلبول سفید چیست؟
ایجاد انگیزه:
فیلم یا انیمیشن را برای آنها پخش میکنیم.
اجرای تدریس:(20 دقیقه)
مرحله اول:فراهم آوردن زمینه جستجو:
از گروه ها می خواهیم بر روی عکس صفخه اول فکر کرده ونظرات خود را بگویند.
مرحله دوم: طرح مسئه:
پزشک به فردی که سرما خورده است می گوید از دست دادن یا روبوسی کردن با دیگران بپرهیزد اما به فردی که دیابت(مرض قند) دارد چنین توصیه ای نمیکند چرا؟
مرحله سوم: جمع آوری اطلاعات:
گروه ها با مشورت کردن و با سوال از معلم اطلاعاتی را کسب می کنند پس از انجام مشورت سر گروه ها اطلاعات کسب شده را توضیح می دهند.
مرحله چهارم : سازماندهی اطلاعات:
معلم متن های زیر را بین گروه ها تقسیم کرده واز آنها می خواهد که متن را مطالعه کنند،سپس یکی از اعضای گروه متن خود را برای گروه های دیگر توضیح می دهد در این هنگام معلم اطلاعات را سازماندهی کرده و اطلاعات نادرستی را که گروه ها به آن رسیده بودند را حذف می کند.
مرحله پنجم: جمع بندی:
معلم مطالب را جمع بندی کرده و درس را به پایان می برد.
ارزشیابی تکوینی:
در حین تدریس سوالاتی می پرسیم تا مطمئن شویم که درس برای فراگیران تفهیم می شود.
رفع نقص و مرور درس:(5 دقیقه)
اگر دانش آموزان در جایی از درس مشکل داشتند دوباره توضیح داده و رفع نقص می کنیم.
ارزشیابی پایانی:(5دقیقه)
این ارزشیابی باید هماهنگ با اهداف رفتاری باشد .به صورت انفرادی انجام می پذیرد.
ارائه تکلیف:
با مراجعه به خانه بهداشت محل خود اطلاعاتی در باره ی بیماری وبا جمع آوری کنند.